18 paź Brak komentarzy admin Bez kategorii

Zdalna praca w dobie pandemii stała się dla wielu osób koniecznością, która nie zawsze była jednak odbierana w kategoriach miłej odmiany. Dla niektórych stała się katorgą, a dla innych rozwiązaniem, które powinno było zdarzyć się znacznie wcześniej. Bez względu jednak na wszystko, zdalna praca na stałe odmieniła oblicze pracy i stała się alternatywą, którą można dobrze wykorzystać.

Praca zdalna — wady i zalety

Zdecydowaną zaletą pracy zdalnej jest już sam fakt, że nie trzeba się specjalnie przemieszczać do biura. Odchodzi wobec tego koszt paliwa lub ewentualnego przejazdu komunikacją miejską. Praca zdalna tak naprawdę nie wymaga jednocześnie przygotowania w postaci odpowiedniego stroju. Mogłoby się wobec tego wydawać, że jest to wielka oszczędność czasu. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego. Wiele osób po jakimś czasie bardzo solidnie odczuło izolację i brak ludzi wokół siebie, do których się przyzwyczaili. Trzeba pamiętać, że relacje międzyludzkie również w miejscu pracy są potrzebne. Dodatkowo przestrzeń domowa potrafi jednocześnie skutecznie odciągnąć uwagę od pracy. Zdaje nam się, że szybkie porządki nie wpłyną na naszą wydajność i bardzo łatwo ulegamy rozproszeniu. Osoby pracujące z domu bardzo często odczuwają, że granice pomiędzy miejscem pracy a przestrzenią, w której powinno się odpoczywać, niezauważenie się zacierają. Dom w takiej sytuacji zaczyna za bardzo kojarzyć się z pracą, co niestety ma negatywne skutki. Problemem jest również nieco utrudniony kontakt ze współpracownikami. Można oczywiście wypracować odpowiedni system komunikacji, jednak nic nie zastąpi rozmowy w cztery oczy.

Może praca zdalna z ciepłych krajów?

Możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na naszej planecie to wyjątkowy luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Istnieją jednak zawody, dla których miejsce nie ma znaczenia. Znaczenie ma jakość wykonywania pracy. Przykładem mogą być copywriterzy, którzy przygotowują profesjonalne teksty na zlecenie. Pisanie w cudownej scenerii jest o wiele przyjemniejszą sprawą niż pisanie z biura lub nawet własnego domu. Wprowadzane zmiany w zakresie wykonywania obowiązków sprawiły, że wielu pracodawców zdecydowało się na zdalny tryb pracy swoich pracowników. To właśnie wtedy narodziło się słynne hasło „Moja praca jest lepsza niż twoje wakacje”. Niektórzy ludzie faktycznie mogą sobie pozwolić na bardzo długie wakacje, czy nawet przeprowadzkę na kilka miesięcy. Jeżeli ktoś nie przepada za okresem jesienno-zimowym może wynająć mieszkanie w cieplejszym kraju. Dla pracowników zdalnych atrakcyjna stała Malta, zimą temperatury wahają się w okolicach 20 stopni Celsjusza. Można cieszyć się pięknymi wyspiarskimi widokami i letnimi wieczorami. Realizując swoje służbowe obowiązki na Malcie, popołudniami możesz zanurzyć się w historię i ciekawostki o śródziemnomorskiej wyspie. Poznaj atrakcje, jakie możesz spotkać na Malcie https://nawakacje.eu/malta-atrakcje/.

Czy praca hybrydowa to złoty środek?

Osoby, które dostrzegają zarówno zalety, jak i wady zdalnej pracy powinny zastanowić się nad opcją, która jest pewnego rodzaju złotym środkiem. Praca hybrydowa to połączenie pracy stacjonarnej oraz zdalnej. Umożliwia regularny kontakt ze współpracownikami i jednocześnie zapewnia oszczędności po obu stronach — pracownika oraz pracodawcy. W niektórych zawodach tego typu rozwiązanie zdaje się najlepszym sposobem na wprowadzenie planu oszczędnościowego. Przestrzeń biurowa może w takiej sytuacji być przestrzenią wspólną. Nie ma wobec tego potrzeby, by kupować dodatkowy sprzęt dla dwóch pracowników, skoro obaj pracują w trybie hybrydowym i w pracy pojawiają się na zmianę.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem nawakacje.eu