Rynek gospodarczy w naszym kraju zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie do poznania. Rozmawiając z pokoleniem w starszym wieku da się przekonać o tym, że sporo z tych osób pracowało przez niemal całe życie w jednym miejscu. Wynika z tego cała masa nieporozumień i sytuacji konfliktowych w relacjach na linii dzieci-rodzice. Rodzice nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich pociech które nawet co kilka miesięcy potrafią zmieniać miejsce pracy. Nie zdają sobie oni sprawy z tego, że dynamika rynku pracy jest obecnie tak wysoka, że ludzie którzy chcą odnieść sukces muszą bez przerwy się rozwijać i szukać nowych dróg prowadzących na samą górę kariery zawodowej.

Stabilne zatrudnienie na etat
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca etatowa. Posiada ona bardzo dużo plusów. Można wśród nich wymienić między innymi normowany czas pracy, prawo do zwolnień chorobowych czy też płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak niezmiernie często w przypadku tego rodzaju zatrudnienia zarobki nie są zbyt satysfakcjonujące. Może i pewna stabilność daje komfort psychiczny, jednak dla osób z żyłką do biznesu i z wewnętrzną potrzebą zdobycia sukcesu nie będzie to droga godna polecenia. Na szczęście elastyczność rynku pracy zapewnia takim ludziom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Praca wykonywana zdalnie
Duże firmy, zwłaszcza te z dużym udziałem kapitału zagranicznego, coraz chętniej odchodzą od tradycjonalistycznych form zatrudnienia. Jest to charakterystyczne zwłaszcza branży innowacyjnych, w których nie jest wymagane wykonywanie pracy w siedzibie firmy. Wiele obowiązków można bowiem wykonywać za pomocą komputera i internetu. Praca wykonywana zdalnie jest bardzo popularna w takich zawodach jak na przykład informatycy, graficy komputerowi czy dziennikarze. Jest to doskonały pomysł na zarobek dla osób które z pewnych powodów mają ograniczenia w znalezieniu zatrudnienia – na przykład dla osób niepełnosprawnych które mają trudności w przemieszczaniu się czy też dla młodych matek, którym zależy na tym, aby jak najwięcej czasu przebywać ze swoimi dziećmi. Praca wykonywana zdalnie ma wiele korzyści. Przede wszystkim można ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego domu lub też pokój hotelowy podczas urlopu.

Własna firma – co zyskuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnego przedsiębiorstwa. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Wszystko zależne jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na samozatrudnienie? Jak wynika z doświadczenia sporej grupy osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskać można także niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując we własnej firmie samemu decyduje się o tym, ile czasu można poświęcić na pracę, a ile na odpoczynek. Jak widać, rynek pracy jest na tyle elastyczny, że każdy z pewnością znajdzie na nim miejsce. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Niekiedy potrzeba czasu aby znaleźć najlepszą dla siebie ścieżkę rozwoju.